لحظات پایانی جشنواره دبل عید - ورود به جشنواره

آموزش ایمپورت سورس در اندروید استودیو

دسته‌بندی: آموزش
خرداد ۱۳, ۱۳۹۷

آموزش ایمپورت سورس در اندروید استودیو

سورس کد چیست؟

سورس کد یه سری کد هست که توسط برنامه نویس نوشته شده است و از آن برای ایجاد یک اپلیکیشن اندروید، نرم افزار، وبسایت و یا هر چیزی دیگری استفاده می شود. برای استفاده از این سورس کدها بایستی آن ها را در نرم افزار مخصوص خود ایمپورت کنیم.

ایمپورت کردن یعنی چه؟

همانطور که اشاره شد برای استفاده از سورس کد بایستی آن را در نرم افزار مختص خود ایمپورت نمائیم. به فرآیند وارد کردن سورس در یک نرم افزار ایمپورت می گویند. این کار بسیار ساده است اما هنگام ایمپورت سورس ممکن است با ارورهایی مواجه شوید. اگر از قبل اصول ایمپورت سورس را بدانید به هیچ وجه با این مشکلات رو به رو نخواهید شد و می توانید از تمامی سورس کدها استفاده کنید.

ایمپورت سورس کدهای اندروید در نرم افزار قدرتمند اندروید استودیو

اندروید استودیو قدرتمندترین و محبوب ترین نرم افزار طراحی و توسعه اپلیکیشن های اندروید می باشد که توسط کمپانی گوگل پشتیبانی و مدیریت می شود. اکثرا برنامه نویسان اندروید با استفاده از این نرم افزار اپلیکیشن های خود را طراحی و تولید می نمایند. از این رو تنوع سورس کدها برای اندروید استودیو نسبت به سایر نرم افزار ها بسیار بیشتر است.

شروع فرآیند ایمپورت سورس در اندروید استودیو

نصب و راه اندازی اندروید استودیو

* قبل از هر کاری شما نیاز دارید تا نرم افزار اندروید استودیو رو روی سیستم خودتون نصب و راه اندازی کنید. جهت دانلود نرم افزار اندروید استودیو اینجا کلیک کنید.

* پس از دانلود نرم افزار اندروید استودیو بایستی آن را بر روی سیستم خود نصب و راه اندازی نمائید. جهت راه اندازی و استفاده از اندروید استودیو، بایستی چندین بسته نصبی و ابزار دیگر را هم نصب بفرمائید که همگی آن ها در ویدئو زیر توضیح داده شده است.

ایمپورت سورس در اندروید استودیو

اکنون که اندروید استودیو شما کاملا نصب و راه اندازی شده است، به سراغ ایمپورت سورس کد میرویم. در ویدئو بالا شما ابزاری به نام اندروید SDK نصب کردید، از طریق این ابزار شما می توانید پیشنیاز های هر سورس را دانلود نمائید.

با توجه به تحریم ها بایستی قبل از اجرای اندروید SDK آی پی خود را تغییر دهید. برای این کار از نرم افزار freegate استفاده نمائید. فقط کافیست این نرم افزار را اجرا نمائید تا به سرور متصل شده و آی پی شما را تغییر دهد.

توجه : کلا برای ایمپورت هر نوع سورس کدی در اندروید استودیو، قبل از آن بایستی نرم افزار تغییر آی پی فعال باشد.

تشخیص پیشنیاز ها

همانطور که اشاره شد، هر سورس کد به یکسری ابزار و پیشنیاز احتیاج دارد که بایستی آن هارا به وسیله اندروید SDK نصب کرد. حالا سوالی که اینجا مطرح است این است که از کجا بایستی پیش نیاز های سورس را تشخیص دهیم؟

 

* جهت تشخیص پیش نیاز ها کافیست فایل build.gradle که در پوشه اصلی پروژه وجود دارد را با نوت پد باز کنید. (این فایل در کنار پوشه src قرار دارد)

 

* اکنون در بین کدها به دنبال عبارات زیر باشید.

 

compileSdkVersion ، buildToolsVersion

 

جلوی هر یک از این عبارات عددی نوشته شده است که نشان دهنده نسخه آن می باشد. به عنوان مثال موارد زیر در سورس ما وجود دارند.

 

compileSdkVersion 24
buildToolsVersion 26.0.2

 

دانلود پیشنیاز ها

۲ مورد بالا از ضروری ترین مواردی هستند که بایستی آن ها را به وسیله SDK دانلود نمائید.

 

* اکنون بایستی SDK Manager را اجرا کنیم. قبل از اجرای SDK Manager بایستی نرم افزار freegate را جهت تغییر آی پی اجرا نمائیم.

 

* پس از اجرای نرم افزار freegate، اکنون به مسیر نصب SDK بروید و برنامه SDK Manager.exe را اجرا نمائید.

 

اگر آی پی شما به درستی تغییر نکرده باشد با ارور زیر مواجه می شوید.

 

ارور در SDK Manager

 

جهت رفع این مشکل از منوی Tools گزینه option را انتخاب کرده و طبق تصویر زیر تغییرات را اعمال کنید. پس از اعمال تغییرات، SDK Manager را ببندید و دوباره اجرا کنید.

 

تنظمیات SDK

 

حالا میبینید که تمامی ابزارها و API ها در SDK Manager به خوبی نمایش داده می شوند.

 

SDK Manager

 

* اکنون به سراغ نصب compileSdkVersion 24 میرویم. منظور از عبارت compileSdkVersion 24 این است که بایستی API 24 را نصب نمائیم. طبق تصویر زیر همانطور که میبینید عدد ۲۴ مربوط به Android 7 می باشد

 

نصب Api در sdk

 

اکنون تیک کنار آن و زیر مجموعه هایش را زده و بر روی دکمه install package که در پایین و سمت راست صفحه قرار دارد کلیک میکنیم.

فرآیند دانلود و نصب، بسته به سرعت اینترنت شما کمی طول خواهد کشید. اگر در فرآیند دانلود با ارور مواجه شدید همین کار را دوباره انجام دهید. ممکن از ۲ الی ۳ بار با ارورهایی در طول فرآیند دانلود موجه شوید که جای نگرانی نیست. دوباره امتحان کنید تا فرآیند دانلود و نصب کامل شود.

 

* اکنون به سراغ نصب buildToolsVersion 26.0.2 خواهیم رفت. در SDK Manager یک پوشه به نام Tools وجود دارد. طبق تصویر زیر آن را باز کنید تا تمامی buildTool ها نمایش داده شوند. اکنون جهت نصب buildToolsVersion 26.0.2 تیک گزینه Android SDK Build Tool 26.0.2 را بزنید و سپس بر روی دکمه install package کلیک کنید.

 

نصب build tool

 

خب، تا اینجا پیش نیاز های سورس را نصب کردیم. اکنون بایستی سورس را در اندروید استودیو ایمپورت کنیم. قبل از ایمپورت سورس در اندروید استودیو بایستی مطمئن شویم که اندروید استودیو می تواند به سرور اصلی، که ما تحریم هستیم متصل شده و ابزارهای مورد نیاز را دانلود نماید.

 

* دو خط زیر را در فایل gradle.properties سورس خود قرار دهید. (توجه داشته باشید که حتما از عبارت https در این دو عبارت استفاده شده باشد )

 

systemProp.https.proxyHost=localhost
systemProp.https.proxyPort=8580

 

رفع ارورهای ایمپورت سورس

 

* نکته دیگری که در فایل gradle.properties باید مورد توجه قرار گیرد عبارت org.gradle.jvmargs=-Xmx2048M می باشد.

 

اگر سیستم شما ۴ گیگ رم دارد، مقدار این عبارت را ۲۰۴۸ یعنی ۲ گیگ قرار دهید. اگر سیستم شما ۲ گیگ رم دارد، مقدار این عبارت را بر روی ۱۵۴۸ تنظیم نمائید.

 

اگر مقدار این عبارت را کمتر از ۱۰۲۴ قرار دهید ممکن است با ارور زیر مواجه شوید.

 

Unable to start the daemon process: could not reserve enough space for
object heap.

 

* اکنون اندروید استودیو را اجرا کنید و به بخش تنظمیات آن بروید. (از منوی file گزینه setting را انتخاب نمائید.)

 

پس از باز شدن بخش setting به بخش proxy بروید و طبق تصویر زیر گزینه Auto detect proxy را انتخاب کنید و سپس بر روی ok کلیک نمائید.

 

auto detect android studio

 

* اندروید استودیو را کاملا ببندید و سیستم خود را ری استارت بکنید.

* پس از بالا آمدن سیستم نرم افزار freegate را اجرا کنید.

* اکنون اندروید استودیو را باز کرده و بر روی گزینه open an existing Android Studio project کلیک کنید. (اگر پنجره زیر برای شما نمایش داده نشد، کافیست از منوی file بر روی close project کلیک کنید تا اندروید استودیو به طور کاملا بسته شده و این صفحه برای شما نمایش داده شود).

 

ایمپورت سورس در اندروید استودیو

 

سپس از پنجره باز شده به مسیر پروژه خود رفته بر روی آن دابل کلیک کنید. اگر با پیغامی رو به رو شدید بر روی yes کلیک کنید.

* اکنون اندروید استودیو شروع به وارد سازی و ایمپورت سورس می نماید. در این مرحله ممکن است ابزار هایی دانلود شوند که کمی زمان بر است. پس کمی حوصله داشته باشید.

در این مقاله ما به طور کامل از صفر تا صد فرآیند ایمپورت سازی سورس ها در اندروید استودیو را شرح دادیم. اگر پس از مطالعه این مقاله باز هم با ارورهایی مواجه شدید آن ارورها یا از مشکلات سیستم شماست و یا از مشکلات سورس است.

باز هم اگر به اروری برخوردید نگران نباشید. ارور خود را از طریق بخش کامنت همین صفحه با ما در میان بگذارید تا آن را بررسی کنیم.

پیام بگذارید


تومان