دیجی 2020 به همراه یک هدیه ارزشمند همین حالا - مشاهده کنید

آموزش کلیدهای میانبر اندروید استودیو

دسته‌بندی: آموزش
سپتامبر 16, 2018

آموزش کلیدهای میانبر اندروید استودیو

در این بخش از آموزش اندروید استودیو ، قصد داریم تا شما بیشتر با کلیدهای میانبر اندروید استودیو آشنا شوید. بنابراین به معرفی آن ها می پردازیم.

میانبرها یا همان Shortcut در برنامه نویسی اندروید و همچنین محیط اندروید استودیو بسیار کارآمد هستند. و بسیاری از برنامه نویسان و کاربران کامپیوتر معتقد هستند که انجام کار با کیبورد همیشه سریعتر از موس است. باید توجه داشته باشید که Shortcut هایی که در ادامه به شما معرفی می شوند مربوط به  ویندوز بوده و مربوط به لینوکس و مک نیستند.

کلیدهای میانبر اندروید استودیو  :

 

Live Templates
Ctrl + J

به طور کلی Live Template به چه منظور است؟

همان طور که از اسم این گزینه مشخص می شود منظور قالب های زنده و یا لایو می باشد. برای مثال اگر میخواهیم پیغام Toast را به کاربر نشان دهیم . ما باید برای این کار یک خط کد نویسی انجام دهیم.

Toast.makeText(getApplicationContext(), "Your toast message",
 Toast.LENGTH_LONG).show();

در صورتی که بخواهید از کلیدهای میانبر اندروید استودیو استفاده کنید تنها کافی است که بنویسید Toast و بعد از آن Ctrl + J را فشار دهید تا برایتان کد بالا را کامل بنویسد.

چگونه این اتفاق جالب رخ خواهد داد؟

به این دلیل که برنامه ی اندروید استودیو به صورت پیشفرض برای Toast یک Live Template تعریف کرده است و در نظر دارد هنگامی که کاربر کلمه ی Toast را تایپ کرد یک Live Template برایش لود کند.

همچنین می توانیم کلمه ی Toast را تایپ نموده  و کلید Tab را فشار دهیم به این شکل هم کد بالا نوشته خواهد شد.

این خاصیت کلید Tab است که اگر کلمه ی برایش Live Template تعریف شده باشد و پس از نوشتن آن کلمه کلید Tab فشرده شود ، برایش کد کامل را نمایش می دهد.

همچنین ما نیز می توانیم برای هر کلمه یک تکه کد یا حتی چندین و چند خط کد به صورت Live Template تعریف نماییم. تنها کافی است که  در Settings و از قسمت بالا و چپ Live Template سرچ نماییم:

 

کلیدهای میانبر اندروید استودیو

 

Search for Command
Ctrl + Shift + A

با Shortcut بالا می توانیم عوامل زیادی را ایجاد نماییم و به این شکل کارهای خود را سریعتر پیش ببریم.

برای مثال وقتی می خواهیم یک اکتیویتی بسازیم که همراهش لایه گرافیکی هم تولید شود به طور هم زمان کلیدهای Ctrl + Shift + A  را می زنیم و درون پنجره ای که باز می شود عبارت basic activity را تایپ کرده و اینتر میزنیم. به این شکل پنجره ای که اکتیویتی و لایوت را ایجاد خواهد کرد نمایان می شود ، اسم مد نظر خود را نوشته و اوکی می کنیم.

 

Multicursor
Alt + J

در صورتی که با Sublime Text کار کرده باشید به طور حتم با کلیدهای میانبر اندروید استودیو برای آن اشنا هستید . فرض کنید میخواهیم یک کد را نوشته و همزمان در دو خط تایپ شود ، و یا میخواهیم قسمت های مشخصی از چند خط را به طور همزمان با هم انتخاب نماییم.

برای این کار ابتدا Alt + J را می زنیم و بعد از آن می توانیم کارمان را انجام دهیم . کار این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیو باعث می شود تا علامت Cursor موس به طور همزمان بر روی چند جای مختلف باشد.

 

Open a Class
Ctrl + N

در صورتی که درون پروژه خود ، کلاس های زیادی داشته باشید ، می توانید با استفاده از این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیو یک پنجره برایتان باز شود و با نوشتن حرف اول هر کلاس ، کلاس های مرتبط را برایتان پیدا خواهد کرد.

 

Open any File
Ctrl + Shift + N

این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیومی تواند  هر چیزی که در پروژه دارید را باز کند. این شامل کلاس،  لایوت ،  استایل، فایل String ،  منیفست و … می شود.

 

Go to declaration
Ctrl + B

در صورتی که در  قسمت گرافیکی اندروید استودیو و در حال طراحی لایوت باشید ، می توانید به طور مثال یک TextView را انتخاب نمایید و با فشردن Ctrl + B به کدهای مربوط به این TextView در کدهای بخش xml بروید.

البته از Shortcut بالا می توانید در اکتیویتی ها هم استفاده نمایید. برای مثال هنگام عوض کردن ساختار کلاس وقتی که اکتیویتی ساده باشد یا AppCompatActivity و …

 

Move between tabs
Alt + Left Arrow Key/Right Arrow Key

در صورتی که تعداد تب های زیادی را باز کرده باشید و آن ها صفحه ی کار شما را شلوغ کرده باشند ، میتوانید با فشردن کلید Alt و دکمه های جهت نمای چپ و راست ، به تب قبلی و بعدی بروید .

 

Move between design/text tabs in layout view
Alt + Shift + Left Arrow Key/Right Arrow Key

همان طور که از اسم این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیو مشخص می شود در صورتی که در محیط دیزاین و طراحی لایه گرفیکی باشید ، می توانید با فشردن Alt + Shift و دکمه های چپ و راست کیبرد ، بین قسمت کدنویسی و کدهای xml و بخش طراحی و گرافیکی در حالت جابه جایی باشید.

 

Close a current tab
Ctrl + F4

با استفاده از این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیو  می توانید هر تب، کلاس و یا چیزی که در حال حاضر درون ان هستید را ببندید.

 

Format/Indent the Code
Ctrl + Alt + L

در زمان کد نویسی بعد از زدن اینتر و پاک کردن و درگیر شدن با کدها ، تمیزی و خوانایی کدهایتان از بین می رود ، به همین خاطر با استفاده از این مورد کلیدهای میانبر اندروید استودیو می توانید خیلی سریع کدهایتان را مرتب نمایید.

 

Smart Code Completion
Ctrl + Shift + Space

کلیدهای میانبر اندروید استودیو Ctrl + Space در بین برنامه نویسان معرفی شده می باشد . برای مثال چند حرف از یک کلمه را نوشته و Ctrl + Space رو می زنیم و بقیه کد را نشان می دهد. کلید میانبر بالا پیشرفته تر بوده و گزینه های بیشتری دارد.

 

Find
Ctrl + F

مانند سایر برنامه ها و محیط ها برای جست و جو در صفحه به کار می رود.

 

Find and Replace
Ctrl + R

برای پیدا کردن حرف و جابه جایی.

 

Move hardcoded Strings to Resources
Alt + Enter

این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیو  یکی از پرکاربردترین و مفید ترین موارد است. این کلید میانبر برای برطرف کردن ارور ها استفاده می شود .کار اصلی ان این است که کدهای نامفهوم را به کدهای قابل فهم برای اندروید تبدیل می کند.

 

Build and Run
Shift + F10

با استفاده از این کلید میانبر می توانید برنامه ی خود را اجرا نمایید.

 

Search Anything
Press Shift twice

این مورد از کلیدهای میانبر اندروید استودیو  یعنی با دوبار پشت سرهم فشار دادن Shift می توانید هر چیزی که نظرتان هست را سرچ نمایید.

 

Generate Code
Alt + Insert

با این یکی از کلیدهای میانبر اندروید استودیو Shortcut می توانید کد تولید کنید. مثلا برای تولید Getter , Setter و Override کردن از این کد استفاده می شود . برای واضح شدن موضوع به طور مثال کلاستان را ساخته اید و می خواهید متد onCreate را بنویسید . کافیست Alt + Insert را فشار دهید و در پنجره ای که باز می شود بنویسید onCreate یا حتی چندتا حرف اولش را بنویسید ، اندروید استودیو تشخیص می دهد که میخواهید متد onCreate را اضافه کنید .

 

امیدوارم از آموزش کلیدهای میانبر اندروید استودیو لذت برده باشید.

پیام بگذارید


تومان