جشنواره دبل عید به پایان رسید، از همه شما سپاسگزاریم

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو | Hello World

دسته‌بندی: آموزش
مرداد ۲۳, ۱۳۹۷

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو | Hello World

خب، حالا اجازه بدید تا بریم سراغ برنامه نویسی اندروید و کار با اندروید رو شروع کنیم. اما قبل از شروع بایستی اندروید استودیوتون رو نصب و راه اندازی کنید. مراحل نصب و راه اندازی را در این مقاله به طور کامل آموزش دادیم.

بعد از اینکه اندروید استودیو رو به خوبی طبق آموزش نصب و راه اندازی کردید، حالا باید بریم به سراغ ایجاد یک پروژه جدید.

ساخت اپلیکیشن اندروید

اولین مرحله برای ساخت اپلیکیشن اندروید اجرای نرم افزار اندروید استودیو می باشد. وقتی برای اولین بار اندروید استودیو رو اجرا می کنید، با تصویر زیر مواجه میشید.

 

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو

 

برای ایجاد یک پروژه جدید و شروع برنامه نویسی بر روی start a new android studio project کلیک میکنیم. در ادامه بایستی اطلاعاتی مثل نام اپلیکیشن و … را وارد کنید.

 

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو

 

بعد از وارد کردن نام اپلیکیشن در مرحله بعد لیستی از گزینه ها را مشاهده میکنید که میتوانید برای آن ها برنامه نویسی کنید. گزینه هایی همچون phone & tablet ، Wear ، TV

ما اولین گزینه یعنی Phone and Tablet را انتخاب می کنیم. سپس از بخش Minimum SDK بایستی پایین ترین ورژن اندروید که میخواهید اپلیکیشن شما بر روی آن به خوبی اجرا شود را انتخاب کنید.

(به عنوان مثال اگر API 23 یا همان اندروید مارشمالو را انتخاب کنید، قابلیت های جدیدی که در اندروید ۶ قابل مشاهده هستند در نسخه های پایین تر اندروید نمی توان مشاهده کرد. پس اگر کاربری اپلیکیشن شما روی گوشی نصب کند که اندروید پایین تر از نسخه ۶ را داشته باشد، نمی تواند برخی از قابلیت ها را مشاهده نماید.)

در اینجا ما API 23 را انتخاب می کنیم.

 

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو

 

در مرحله بعد بایستی اکتیویتی یا لایوت پیش فرض اپلیکیشن خود را انتخاب نمائید. ما Blank Activity را انتخاب می کنیم.

 

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو

 

و در آخر هم شما وارد محیط توسعه و برنامه نویسی اندروید میشید. برای اولین بار ممکن است این امر کمی طول بکشد. (فیلتر شکن در تمامی مراحل فعال باشد. ترجیحا از فری گیت استفاده شود. )

 

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو

 

ساختمان اپلیکیشن اندروید

قبل از اینکه اپلیکیشن رو اجرا کنیم باید با چند دایرکتوری و فایل در اندروید آشنا بشید. این دایرکتوری ها و فایل ها در تمامی اپلیکیشن های اندروید وجود دارند.

 

ایجاد پروژه جدید در اندروید استودیو

 

۱- java

این بخش دربرگیرنده فایل های java پروژه شما میشه. به صورت پیش فرض شامل فایل MainActivity.java می باشد. کدهای این فایل با اجرای اپلیکیشن شما اجرا می شود.

 

۲- res/drawable

این یک دایرکتوری است که فایل های طراحی مربوط به اپ در اینجا قرار میگیرد. تصاویر و آیکون و …

 

۳- res/layout

این دایرکتوری است که فایل های مربوط به رابط کاربری اپلیکیشن شما را در برمیگیرد.

 

۴ – res/values

این یک دایرکتوری برای سایر فایل های xml می باشد. فایل هایی که برای تعریف رشته ها و رنگ ها مورد استفاده قرار میگیرند.

 

۵- AndroidManifest.xml

این فایل ویژگی های اصلی اپلیکیشن را توصیف می کند و هر یک از اجزای اپلیکیشن بایستی در این فایل تعریف می شوند.

 

۶- Build.gradle

این فایل شامل compileSdkVersion, buildToolsVersion, applicationId, minSdkVersion, targetSdkVersion, versionCode و  versionName می باشد. در آینده خیلی بهتر با تک تک این موارد آشنا خواهید شد.

 

در ادامه مروری بر مهم ترین فایل های پروژه خواهیم داشت.

 

فایل Main Activity

این یک فایل واقعی از یک اپلیکیشن اندروید است که کدهای جاوا آن در MainActivity.java قرار دارد. این فایل در نهایت تبدیل به بخشی قابل اجرا در سیستم عامل اندروید می شود. کدهای زیر به صورت پیش فرض برای اولین بار در هنگام ایجاد پروژه جدید ایجاد شده اند.

 

New Project Android Studio

 

در کدهای بالا، R.layout.activity_main اشاره میکنه به فایل activity_main.xml که در فولدر res/layout قرار گرفته است. متد ()onCreate نیز یکی از چندین متدی است که هنگام اجرای یک فعالیت خاص در اکتیویتی اجرا می شوند.

 

فایل Manifest File

هر کامپوننتی که قصد استفاده از آن را دارید بایستی در فایل manifest.xml تعریف کنید. این فایل به عنوان یک رابط بین سیستم عامل اندروید و اپلیکیشن شما عمل میکند. بنابراین اگر کامپونت هاتون رو اینجا تعریف نکنید، توسط سیستم عامل نیز در نظر گرفته نخواهد شد. یک فایل manifest به صورت پیش فرض شامل کدهای زیر است.

 

New Project Android Studio

 

در اینجا تگ های باز و بسته <application>…</application> در برگیرنده اجزای برنامه یا همون کامپوننت ها هستند.

 

android:icon اشاره می کنه به جایی که آیکون برنامه شما وجود دارد.

 

تگ <activity> برای مشخص کردن اکتیویتی استفاده شده است. android:name نیز نام کامل کلاس را مشخص می کند. شما میتونید سایر اکتیویتی هاتون رو نیز با تگ <activity> مشخص کنید.

 

مقدار android.intent.action.MAIN برای تگ action در intent filter نشان می دهد که این اکتیویتی اولین اکتیوتی است که در برنامه اجرا می شود.

 

مقدار android.intent.category.LAUNCHER برای تگ category در intent filter نشان می دهد که این اپلیکیشن از طریق آیکونش در صفحه گوشی می تواند اجرا شود.

مقدار string@ به فایل Strings.xml اشاره دارد.

 

مقدار @string/app_name به نام اپلیکیشن شما اشاره می کند که در فایل Strings.xml تعریف شده است.

 

از ۴ تگ زیر برای تعریف کامپوننت های مختلف برنامه در فایل manifest استفاده می شود.

<activity>

<service>

<receiver>

<provider>

فایل Strings

فایل Strings.xml در دایرکتوری res/values قرار دارد و شامل متونی می شود که در اپلیکیشن شما مورد استفاده قرار میگیرند. برای مثال، نام دکمه ها، نام لیبل ها، متون پیش فرض و …. در این فایل تعریف می شوند.

 

New Project Android Studio

 

فایل Layout

فایل activity_main.xml شامل المان های طراحی و ظاهر اکتیویتی ما میشود. این فایل در دایرکتوری res/layout قرار دارد. کدهای زیر در این فایل به صورت پیش فرض وجود دارد.

 

New Project Android Studio

 

این یک نمونه ساده از RelativeLayout  می باشد که در آینده در مورد آن بیشتر خواهید شنید. یک TextView نیز جهت نمایش متن در لیوت قرار دارد که خصوصیت های android:layout_width, android:layout_height نیز برای تنظیم طول و عرض آن می باشد. @string نیز به فایل Strings.xml اشاره دارد.

امیدواریم این آموزش مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

پیام بگذارید


تومان